PODIJELI

Prvi put poslije više od jednog vijeka, broj divljih tigrova u svijetu – u šumama od Rusije do Vijetnama, porastao je na oko 3.890 jedinki, saopštile su grupe koje se bave očuvanjem životinjskih vrsta.

To je preokret od posljednjeg prebrojavanja 2010. godine, kada je broj tigrova u divljini dostigao istorijski minimum od oko 3.200 jedinki, saopštili su Svjetski fond za prirodu (World Wildlife Fund) i Globalni forum za tigrove.

U Indiji je više od polovina svjetske populacije tigrova – 2.226, i to u rezervatima širom te zemlje od južnog kraja države Kerala do istočnih močvara u Zapadnom Bengalu, utvrđeno je poslednjim prebrojavanjem 2014. godine.

Iako stručnjaci smatraju da su novi brojevi razlog za slavlje, ipak nisu proglasili da broj tigrova zaista raste jer je moguće i samo to da su stručnjaci primjetili više tigrova zahvaljujući saveremenijim metodama nadzora i uključivanjem više oblasti u nadzor.

Ipak ovo je prvi put da broj tigrova raste od 1900. godine, kada ih je u divljini bilo više od 100.000.

“Važniji od samih brojeva je trend, a vidimo da trend ide u dobrom pravcu”, rekla je Džinet Hemli, potpredsjednica Odjeljenja za očuvanje divljih životinja u Fondu.

Svetjski popis, sastavljen od podataka koje daju države, kao i od podataka Međunarodne unije za očuvanje prirode, objavljen je dan prije trodnevnog sastanka ministara 13 zemalja u Nju Delhiji gde će razgovarati kako da se udvostruči populacija tigrova do 2022. u odnosu na najniži broj iz 2010.

Ipak sve zemlje ne bilježe porast broja ovih velikih mačaka.

Rusija, Indija, Butan i Nepal po najnovijem popisu imaju veći broj tigrova, dok zemlje Jugoistočne Azije nemaju. Te zemlje kaskaju za prve četiri po mjerama očuvanja životinjskih vrsta, i same ne prebrojavaju svoje tigrove.