PODIJELI

Vlada FBiH utvrdila je i u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku uputila prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o transplanataciji organa i tkiva u svrhu liječenja.

Izmjene i dopune Zakona učinjene su na temelju inicijative koju je Federalnom ministarstvu zdravstva uputilo Udruženje dijaliznih i transplantiranih bolesnika FBiH, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.

Spomenuta udruga ukazala je na određene nedostatke postojećeg zakona koji bitno ograničavaju mogućnost darivanja organa i njihova korištenja u svrhu transplantacije.

Udruga, također, skreće pažnja na posebno nepovoljan položaj dijaliznih pacijenata, teške uvjete u kojima se dijaliza odvija, na činjenicu da se broj ovih pacijenata stalno povećava te na finansijske aspekte dijalize.

U inicijativi je navedena potreba da kroz Zakon bude osiguran tzv. “pretpostavljeni pristanak”.

Stoga se jedna od predloženih novina u Zakonu odnosi na član 30. koji sada propisuju da je dopušteno uzimati organe i tkiva od umrle osobe radi presađivanja u svrhu liječenja.

Punoljetna osoba sposobna za rasuđivanje daje pisanu izjavu o nedoniranju organa i tkiva poslije smrti u svrhu liječenja izabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite ili mjerodavnom kantonalnom, odnosno Federalnom ministarstvu zdravstva.

Slijepa osoba, gluha osoba koja ne zna čitati, nijema osoba koja ne zna pisati i gluhoslijepa osoba daje izjavu o nedoniranju pred dva svjedoka uz pomoć zakonskog zastupnika, odnosno staratelja.

Pisana izjava o nedoniranju organa može biti opozvana u svakom trenu.

Do uspostave registra osoba koje nisu suglasne s doniranjem organa i tkiva poslije smrti, dopušteno je uzimati organe i tkiva samo uz pisani pristanak bračnog ili izvanbračnog druga, punoljetnog djeteta, roditelja, punoljetnog brata ili sestre umrle osobe. U UKC Tuzla rade se transplantacije, rožnice, bubrega i jetre, te da na godišnjem nivou armija ljekara uradi tri puta više transplantacija u odnosu na sve bolničke ili kliničke centre u BiH.

„Svi troškovi transplantacije idu na račun Federalnog Fonda solidarnosti. Jedini troškovi za pacijente je prijevoz od mjesta gdje stanuju do nas i povratak. Sve ostalo plaća Fond. Želim da se to zna. „, dodao je prof.dr. Emir Hodžić, nefrolog.

U Bosni i Hercegovini oko tri hiljade osoba trenutno čeka na transplantaciju bubrega. Prema zvaničnim podacima svakoj četvrtoj život je ugrožen jer zakonska regulativa nije uređena kao u susjednim državama, gdje je svako ko se za života nije izjasnio kao donor, potencijalni davalac. U Bosni i Hercegovini oblast transplantacije regulisana je Zakonom o transplantaciji organa i tkiva. Međutim, naše zakonodavstvo po svemu sudeći ne ide u korist pacijenata, jer je u pomenutom Zakonu sporan upravo član koji se tiče pretpostavljenog pristanka.

„Naš cilj jeste da to bude na državnom nivuo. Postoje neka politička sustezanja.Međutim, moram da naglasim da je druga kadeverična transplantacija koja je urađena u UKC-u Tuzla, urađena sa kadaverom iz Republike Srpske.“, istakao je dr. Denijal Tulumović, načelnik Klinike za interne bolesti .

U Bosni i Hercegovini vrlo malo novca na godišnjem nivou izdvaja se za unapređenje, edukaciju ali i uređenje oblasti transplantacije organa, što je zasigurno jedan od razloga zašto neki „spas u zadnji čas“ traže izvan granica naše zemlje. Zakon o transplatnaciji i sporni član uskoro bi trebao pretrpiti izmjene, i time izbrisati granice koje u oblasti borbe za ljudske živote u Bosni i Hercegovini ne poznaju granice. U UKC-u Tuzla do danas je obavljeno 152 tranpslantacije bubrega, a u 2006. godini urađene su i prve kadeverične transplantacije. Prije sedam godina urađena je i prva supružnička transplantacija, a do danas je urađeno ukupno 12.

 (Radio Glas Drine/ rtvslon.ba)