Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom, utvrđenim na sjednici Vlade Federacije BiH i upućenim Parlamentu FBiH po hitnoj proceduri, u tekst su uvedene tri nove definicije.
Kao „posebne kategorije otpada“ označene su otpadne materije koje su važne ili sa aspekta njihove štetnosti po okoliš i zdravlje ljudi, ili po količinama koje nastaju i zahtijevaju posebno uređen način upravljanja od mjesta nastajanja, preko skupljanja, transporta i tretmana, do konačnog zbrinjavanja.
Nova je i definicija „proizvođača i uvoznika proizvoda“ kao pravne osobe koja na profesionalnoj osnovi razvija, proizvodi, prerađuje, obrađuje, prodaje, unosi ili uvozi, odnosno prva stavlja na tržište Federacije BiH proizvode, uređaje i opremu, koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada.
Uvedena je i definicija “operater sistema”, odnosno pravna osoba koja, po principu “produžene odgovornosti proizvođača”, ispunjava ciljeve za reciklažu i iskorištenje posebnih kategorija otpada. Operatera sistema mogu osnovati isključivo pravne osobe koja obavljaju svoju poslovnu djelatnost stavljanjem u promet proizvoda koji postaju posebne kategorije otpada. Proizvođač i uvoznik proizvoda je društveno i finansijski odgovoran za opterećenje okoliša koje mogu prouzrokovati proizvodi koje stavlja na tržište Federacije BiH, a koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada.
U posebne kategorije spadaju ambalažni otpad, otpadna vozila, ulja, baterije i akumulatori, otpadne gume, električni i elektronički otpad, medicinski otpad, zatim onaj koji sadrži azbest ili PCB, nastao u proizvodnje titandioksida, kao i onaj za koji nadležni federalni ministar donese provedbeni propis kojim će, uz ostalo, biti utvrđeni i uvjeti za dodjelu podsticajnih sredstava i njihova visina.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma, navedeno je u obrazloženju Prijedloga zakona, uz koordinaciju s Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, opredijeljeno je za uspostavu istog sistema upravljanja otpadom na području Bosne i Hercegovine u cilju usklađivanja i donošenja novih provedbenih propisa, otklanjanja mogućih posljedica po ekonomiju, zaštitu standarda i prava potrošača i bolja ulaganja u razvoj infrastrukture.
Hitna procedura donošenja ovog zakona će omogućiti njegovu efikasniju provedbu kao i donošenje novih provedbenih propisa o upravljanju posebnim kategorijama otpada, načinu i kontroli utroška sredstava i njihovom planskom ulaganju u razvoj infrastrukture za upravljanje otpadom.
Prije utvrđivanja Prijedloga, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom razmatralo je i Ekonomsko-socijalno vijeće za teritorij FBiH.