PODIJELI

Na lokalitetu Bokčkin potok kod Bratunca u ponedjeljak će započeti ekshumacija skeletnih ostataka, koji su pronađeni u šumi na površini, potvrđeno je za Faktor.ba.

Pretpostavlja se da se radi o bošnjačkim civilima, koji su ubijeni u julu 1995. godine, tokom genocida u ovom kraju.

– Radi se o lokalitetu koji je bio kompletan miniran. Deminiranje je izvršeno uz finansijsku podršku Holandije i Norveške. Na tom lokalitetu su i ranije pronađeni posmrtni ostaci žrtava i utvrđeno je da se radi o Bošnajcima koji su ubijeni u julu 1995. godine – kazala je za Faktor.ba Lejla Čengić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH.

Kako saznajemo, postoji mogućnost da se na ovom lokalitetu nalaze i posmrtni ostaci Nihada Nine Ćatića, srebreničkog pjesnika i ratnog izvještača iz ovog grada.

Ninina majka Hajra, inače predsjednica Udruženja Žene Srebrenice, vjeruje da se na ovom lokalitetu nalaze kosti njenog sina. Naime, bježeći pred Mladićevim monstrumima, Ćatić je ranjen, a prijatelji su ga nosili do ovog lokaliteta gdje je, pretpostavlja se, i preminuo.

– Živim za tu lokaciju gore. Znam da je gore. Ja sam i tražila da se to deminira. Nema kome nisam pisala da se taj lokalitet deminira. Tu je već ranije pronađeno pet tijela. Nadam se da će ga sada u ponedjeljak pronaći – kazala je Hajra za Faktor.ba.

Nino Ćatić je rođen 29. avgusta 1969. godine u Srebrenici, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Ratne godine je proveo u Srebrenici, gdje je uređivao list „Srebrenički glas“, te bio glavni pokretač kulturnih dešavanja u gradu. Tada je napisao dramski tekst „Odmetnici“, a njegova zbirka pjesama „Ljudi beznađa“, napisana u najtragičnijim godinama podrinjskog naroda, danas je izuzetno cijenjena u pjesničkim krugovima u našoj zemlji.

Pored poezije, iza Nine Ćatića je ostao historijski radijski izvještaj, koji se danas korisiti u desetinama priloga i dokumentarnih filmova, a kojeg je ovaj Srebreničanin pročitao 10. jula, dan prije pada Srebrenice.

– Srebrenica se pretvara u najveću klaonicu. Poginuli i ranjeni neprestano se dovlače u bolnicu. Nemoguće je opisati. Svake sekunde po tri smrtonosna projektila padnu na ovaj grad. U bolnici je trenutno doveženo 17 poginulih, 57 teže ili lakše ranjenih. Da li iko u svijetu može doći da vidi tragediju koja se dešava Srebrenici i njenim stanovnicima? Populacija u ovom gradu nestaje. Da li iza svega stoji Akaši, Butros Gali ili neko drugi? Bojim se da za Srebrenicu neće više biti bitno – izvjestio je tada Nino.