PODIJELI

Fizičko kažnjavanje djece u BiH uskoro bi trebalo biti zabranjeno. U skoro svim zemljama Evropske unije postoji zakon kojim se zabranjuje bilo kakvo fizičko kažnjavanje djece, ali i ponižavanje i emocionalno manipulisanje. Koliko je naše društvo osjetljivo na ove probleme i da li su zakoni dovoljna zaštita ljudskih prava?

Fizičko ili verbalno kažnjavanje djeteta kao obrazovnu metodu, prema UNICEF-ovom istraživanju, koristi 55% roditelja u BiH. Veliki broj roditelja, poručuju psiholozi, ne zna da je mnogo bolja i efeketnija vaspitna mjera od batina, naprimjer, oduzimanje omiljene igračke. Kažu da je potrebno poštovati ličnost djeteta, te da se roditelji moraju educirati jer bi fizičkim kažnjavanjem djece mogli izazvati kontraefekt, objavila je FTV.

“U narodu još uvijek postoji uvjerenje da je šipka izašla iz raja, što znači da trebate kažnjavati dijete da bude bolje. Kazna tog tipa, pogotovo za nanošenje boli djetetu, nikada ne može imati vaspitni značaj”, ističe psiholog Ismet Dizdarević. Iako se protive svakom vidu nasilja nad djecom, socijalni radnici ipak naglašavaju da bi zabranom kažnjavanja djece bila narušena porodična klima, ali i obrazovni autoritet roditelja. Navode da bi se otvorio prostor za širenje lažnih optužbi djeteta kada mu nešto nije po volji.

“Nisam sigurna da smo u BiH dorasli preuzimanju jedne takve odgovornosti kad je riječ o zabrani fizičkog kažnjavanja djece”, smatra Mirsada Potruković, stručna saradnica za informisanje u Centru za socijalni rad KS-a. Inicijativu za izmjenu Porodičnog zakona podnio je ombudmen za djecu RS-a, dok bi krajem godine Vijeće za djecu BiH trebalo također podnijeti inicijativu za izmjenu postojećeg zakona. Inicijativa bi trebala biti povod da se poradi na funkcionalnosti porodice. Tu se podrazumijeva, ističe pomoćnica ministra za ljudska prava BiH Saliha Đuderija, rad s djecom, obrazovno vođenje, objašnjavanje, učenje, te stvaranje radnih navika bez primjene bilo kakvih grubosti. Inicijativa sadrži i sankcije za roditelje, koje se kreću od 300 do 3.000 maraka.

“Ovo je još jedna stepenica koja bi osigurala da imate ovlasti da se po službenoj dužnosti djeluje ukoliko se utvrdi da je dijete izloženo fizičkom nasilju”, pojašnjava Đuderija. Briga za djecu je briga svih nas, poručuju stručnjaci. Stoga, djeca imaju pravo na odrastanje u sredini koja pruža poštovanje i podršku i u kojoj nema nasilja, jer samo takva sredina podstiče razvoj ličnosti djeteta i stvara odgovorne građane i prema sebi i prema drugima, piše federalna.ba.