Više stotina zvanica i građana prisustvovalo je danas otvaranju kapije i sadnji prvih 100 sadnica Memorijalne šume 8372 u Posestri kod Goražda.
Na inicijativu Muftijstva goraždanskog, uz podršku Vlade BPK Goražde i Opštine Goražde, današnjom sadnjom je počela realizacija projekta koji će trajno podsjećati na genocid u Srebrenici, kao sinonim za stradanje bošnjačkog naroda u proteklom ratu.
Događaju su prisustvovali reisul-ulema Islamske zajednice BiH Husein ef. Kavazović sa saradnicima, predstavnici Mešihata IZ u Srbiji, IZ Crne Gore, predstavnice nekoliko udruženja srebreničkih žrtava, načelnici općina i predstavnici kantonalnih vlasti Bosansko-podrinjskog, Sarajevskog i Tuzlanskog kantona te Srebrenice, a posebni pozdravi upućeni su ratnom komandantu Srebrenice Naseru Oriću.
– Ovaj projekat, kako su ga nazvali, šuma koju ćemo saditi duži period, je u stvari još jedno sjećanje naše i borba protiv zaborava onoga što se dogodilo u Srebrenici. Postoji ta poveznica između Goražda i Srebrenice i ovo je pravo mjesto da se to uradi – rekao je reis Kavazović.
On je podsjetio šta znači ubiti nevinog čovjeka, ali i šta znači spasiti ga.
– Neki dan sam imao priliku sastati se sa muslimanima iz Burme, Rohinja muslimanima, koji ovih dana preživljavaju genocid. Govorili su mi o rezolucijama UN-a. Kazao sam im ‘zaboravite te rezolucije’. Mi smo bili narod prema kojem su UN donijele niz rezolucija. Nijednu nikada nisu ispoštovale i želim to ovdje kazati na Drini. Prije dan – dva imali smo priliku vidjeti zlo. Zlo u Višegradu, nedaleko odavde. To zlo koje je počinilo genocid, koje naše komšije još uvijek nemaju snage osuditi. I pravo da vam kažem, izgubio sam vjeru da će to oni ikada učiniti za ono što gledamo ovih dana – istakao je Kavazović, poručujući kako borba za istinu mora biti svakodnevna, te da muslimani neće štedjeti sebe za domovinu BiH, kao najveću vrijednost koju imaju.
U ime porodica žrtava genocida i srebreničkih udruženja domaćinima i inicijatorima projekta zahvalila se Munira Subašić, javlja Anadolu Agency (AA).
– Nama majkama ovo puno znači. Znači, jer je Srebrenica doživjela genocid, a zahvaljujući velikim herojima ovdje u Goraždu vi ste opstali i ostali na svome. Sjetili ste se nas, a Drina veže i Srebrenicu i Goražde – rekla je Subašić u svom obraćanju.
Načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković je rekao da je nakon genocida bilo dostaprojekata koji su za cilj imalo sjećanje na Srebrenicu.
– Ovo za mene nije projekat. Ovo je nešto što je možda jedini garant da se genocid u Srebrenici neće zaboraviti, a to je ono živo sjećanje. Dosta se gradilo objekata, kamen, pa se nešto na njemu napiše, a onda dođu neke sile pa to sve poruše. Svjedoci smo da mi u Podrinju mezarja nemamo jer su uništena, ali ovaj projekat je jedinstven posebno što se dešava u herojskom Goraždu koje je zamalo platilo istu cijenu kao i Srebrenica. Ako ništa jednog dana kada ne bude nas neko će dolziti da obilazi ovo drveće i u toj simbolici da će svako drvo biti jedan šehid i šehidi neće pasti u zaborav – poručio je Duraković.
Kompleks Memorijalne šume na brdu iznad sela Posestra nastaviće se graditi i razvijati, a inicijatori žele da svaku sadnicu zasadi po jedna osoba kako bi što više ljudi bilo uključeno. Osim Memorijalne šume kompleks će sadržavati i prostor za održavanje časova istorije, klupe, staze u obliku brojeva 8372.