Zbog negiranja i nepriznavanja bosanskog jezika u entitetu RS i pokušaja nametanja “jezika bošnjačkog naroda” povratničkoj djeci, politički predstavnici Bošnjaka u manjem bh. entitetu očekuju reakciju OHR-a i visokog predstavnika.
Podsjetimo, povratnička djeca iz nekoliko naselja u RS-u, pretežno u Podrinju, bojkotuju nastavu zbog činjenice da im vlasti u ovom entitetu kroz obrazovni sistem žele, umjesto bosanskog, nametnuti “jezik bošnjačkog naroda”.
Ramiz Salkić, potpredsjednik entiteta RS, u razgovoru za Faktor.ba je kazao da je odnos vlasti RS-a prema obrazovanju bošnjačke djece poprimio vrlo ozbiljne razmjere, te da se Bošnjaci u ovom entitetu ne mogu sami izboriti sa onim što radi sistem prema njima.
-Ovo je krajnje alarmantno stanje u kojem bi se svi Bošnjaci u ovoj zemlji trebali dobro zapitati. Evidentno je da se ovdje krši Ustav i ovo je za nas neprihvatljivo. Mi nikada djecu i roditelje nećemo ostaviti na cjedilu. Moramo iznaći rješenje. Ako je rješenje alternativno obrazovanje kroz edukativne centre, onda mi moramo pronaći sredstva. Ali, to više nije samo Konjević-Polje i Vrbanjci, to je sad i Zvornik, Doboj i biće još više mjesta jer će to biti praksa – kazao nam je Salkić.
On ističe da za ovakvu aktivnost škola u kojem se djeci nameće naziv “jezik bošnjačkog naroda” ne postoji nikakav zvaničan akt ili dokument, te da se uglavnom radi o usmenim prenošenjima.
-Ja sam pokušao doći do akta u kojem Ministarstvo nalaže kako će se raditi, međutim, takvog akta nema. Pedagoški zavod je izdao plan i program suprotan Ustavu i zakonu – tvrdi on.
Potpredsjednik entiteta RS navodi da je u ovom slučaju zakazala međunarodna zajednica.
-OHR šuti i neće ništa da kaže. Oni samo izdaju saopštenja. Oni bi morali ovdje iskoristiti bonske ovlasti kada je u pitanju jezik jer je to nacionalno pitanje jednog naroda koji u BiH čini 50 posto stanovništva. Ako i na čemu treba iskoristiti bonske ovlasti, onda je to na pitanju jezika. Ako oni sad neće ništa da urade, mi apsolutno od njih ne možemo ništa očekivati – kazao je Salkić za Faktor.ba.
Edin Ramić, federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica, kazao je da roditelji bošnjačke djece neće prihvatiti nijedno drugo rješenje za naziv jezika osim bosanskog. Ministar ističe da su se svi roditelji na popisu stanovništva izjasnili da je njihov jezik – bosanski.
-Ne može se naziv jezika utvrđivati po volji nekog ministra ili nekog službenika u Ministarstvu, a pogotovo da se jedne sedmice nudi “bošnjački jezik”, druge sedmice “jezik bošnjačkog naroda”. To će izazvati ozbiljne probleme u RS-u. Sve one škole koje su sastavljene uglavnom od bošnjačkih učenika jednostavno neće pristati na bilo koji drugi naziv – kazao je Ramić, ističući da ovakva situacija može dovesti do generalnog štrajka u svim školama sa većinskom bošnjačkom djecom.
-Ovakva situacija se ne može alternativno rješavati, osim da oni koji su u BiH zaduženi provedbu Dejtonskog mirovnog sporazuma i poštivanje osnovnih ljudskih prava, intervenišu prema Vladi RS-a – kazao je Ramić.
On navodi da su amandmanima na Ustav RS-a definisani “jezik bošnjačkog naroda”, “jezik srpskog naroda” i “jezik hrvatskog naroda”.
-Srbi nazivaju svoj jezik kako hoće, Hrvati kako hoće, a Bošnjacima se zabranjuje da nazovu svoj jezik kako hoće. To je problem. I OHR se tu mora očitovati. Mora dati svoje tumačenje – poručio je Ramić.