Aktuelne najave mogućeg ukidanja bezviznog režima Srbije sa Evropskom unijom zbog povećanog broja lažnih azilanata do sada su najozbiljnije, jer 9. januara stupa na snagu izmijenjena regulativa EU o tom pitanju, kaže za “Danas” poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon i izvršni direktor Grupe 484 Vladimir Petronijević.
-Brine me veliki broj lažnih azilanata iz Srbije, kao i populistička retorika u Njemačkoj i Velikoj Britaniji u posljednje vrijeme, koja je vrlo negativna prema migrantima i azilantima”, rekla je Fajon.
Ona je objasnila da mogućnost da se novi mehanizam za privremeno ukidanje viza primjenjuje u slučaju znatnog i naglog povećanja doseljenika koji zloupotrebljavaju bezvizni režim, povećanja neosnovanih molbi za azil i nepoštivanja ugovora o readmisiji i izrazila uvjerenje da do aktiviranja tog mehanizma neće doći, mada ta mogućnost od 9. januara postoji.
Kada se tokom januara budu pojavili zvanični podaci o broju tražilaca azila, Srbija će sigurno biti u vrhu zemalja, jer je procjena da bi taj broj mogao biti između 19.000 i 20.000, upozorio je Petronijević.
Prema njegovim riječima, Srbija ovo pitanje ne može da riješi bez razumijevanja i partnerskog odnosa sa EU i zemljama članicama, odnosno bez otklanjanja faktora u tim zemljama koji privlače tražioca azila.
Srbija ima najveći problem sa Njemačkom i Švedskom.
U Njemačkoj je, naveo je Petronijević period odlučivanja o zahtjevu za azil dugačak, a odlukom Ustavnog suda naknade tražiocima azila su vraćene na viši nivo. Ako se pogleda statistika, ljudi uvijek odlaze u zemlje u kojima procedura traje duže i u kojima postoji naknada, rekao je Petronijević.