U našim informativnim emisijama, kao i na našoj web stranici, izvještavali smo o učestalim formiranjima Školskih odbora u Osnovnoj školi Sapna, a prenosili smo i saopćenja uposlenika u školi i Vijeća roditelja. Tekst koji objavljujemo, a koji govori o tome šta i kako se dešava u Osnovnoj školi Sapna, prenosimo sa Bportal-a, bez ikakvih korekcija.
Nastavlja se politička podjela funkcija na TK-u. Aktuelna vlast dovršava projekat politizacije osnovnih i srednjih škola imenovanjem „političkih“ Školskih odbora i direktora.
Najnoviji i možda jedini preostali slučaj rješavanje je slučaj u Sapni. Možemo slobodno reći, posljednji Mohikanac.
U vrijeme neplaćenih računa, hladnih radijatora, neuslovnih učionica, neisplaćenih toplih obroka i drugih primanja nastavnika u osnovnim i srednjim školama TK-a, a sve zbog nemarnog odnosa aktuelne vlasti prema obrazovanju, učenicima i njihovim roditeljima, kao i zaposlenicima škola, nastavlja se smjenjivanje politički nepodobnih rukovodilaca škola po već oprobanom receptu.
Najnoviji slučaj realizacije jedinog uspješnog projekta, otprilike najprioritetnijeg, aktuelne vlasti je namjera smjene direktora Osnovne škole „Sapna“ u Sapni. Naime, Osnovna škola „Sapna“ je nedavno, nakon ponovne političke „perestrojke“ u Kantonu dobila novi, četvrti po redu ili sedmi, u zavisnosti da li se računaju školske ili kalendarske godine, Školski odbor. Ovaj put, Školski odbor je, kao i škola, „pripao“ Stranci za BiH, te su članovi Školskog obora, zapravo članovi SBiH.
Međutim, kako je Sapna općina sa malim brojem stanovnika, odnosno kako je godinama Sapna bila SDA-ovska općina, mali je broj članova Stranke za BiH. Uglavnom su to članovi koji se „zbog patriotskih i domoljubnih osjećanja bore“ za BiH, Sapnu, pa tako i osnovnu školu. Da je riječ o „ozbiljnoj brizi“ članova ove stranke govori i podatak da su, kao pojačanje u sastav Školskog odbora ove ustanove ušli i kadrovi iz susjednih općina, što ni u kom slučaju ne odražava odredbe Zakona o osnovnoj školi kada je u pitanju struktura Školskog odbora, odnosno lokalne zajednice u kojoj se škola nalazi. Najnoviji predsjednik n-tog po redu Školskog odbora je g. Admir Hrustanović koji je, kao pojačanje stigao iz Čelića, a slučajno je i Predsjednik Savjeta Stranke za BiH općine Čelić. Njemu će društvo praviti i g. Mešić Emir, također iz Čelića, i također kadar Stranke za BiH. Njih dvojica će, kako Zakon nalaže, volonterski, bez naknade učestvovati u radu Školskog odbora i bez naknade prelaziti put od nekoliko desetina kilometara dolazeći na satanke kako bi Škola što bolje funkcionisala, prema viziji aktuelne vlasti. Aferim, to je pravi patriotizam i spremnost na samoodricanje. Tako će, „urbana“ raja iz Čelića „ruralcima“ iz Sapne upravljati školom, dok Sapnjani ne nauče.
Zaposlenici škole, ionako ljuti zbog lošeg statusa i nemarnog odnosa aktuelne vlasti prema školi, učenicima i njima samima, sve glasnije iskazuju revolt i nezadovoljstvo. Od mase drugih nagomilanih problema prethodno spomenutih, aktuelna vlast svojim postupcima i grubim miješanjem politike u rad odgojno-obrazovnih ustanova zapravo pravi dodatni problem. Nastavnici ove škole smatraju da nema potrebe za ovakvim postupcima, da su zadovoljni rezultatima koje škola postiže, kao i radom i rukovođenjem aktuelnog direktora Zudina Mahmutovića.
Slično mišljenje imaju i članovi Vijeća roditelja, te su i oni digli svoj glas protiv ove političke hajke na direktora kojeg su oni birali i izabrali na tu funkciju. U svojim saopštenjima su naglasili da će, u slučaju nastavka ove političke hajke biti poduzeti radikalni potezi onih koji su dali podršku direktoru, čak dotle da će blokirati rad ove ustanove.
U narednim danima bi trebala biti održana sjednica najnovijeg n-tog Školskog odbora na kojoj će, prema svemu rečenom, biti iskazana zabrinutost za odgoj i obrazovanje učenika, neisplaćene plaće, naknade za topli obrok i prevoz nastavnika i sve evidentnije smanjenje broja učenika.
(Radio Glas Drine/Bportal)