Zasadi šljive podignuti prije deset godina na području Teočaka, zahvaljujući Svjetskom luteranskom savezu daju velike količine plodova. Problem je što šljivu sa 150 hektara zemlje nema ko otkupiti. Vlasnici voćnjaka smatraju da je i cijena od samo 20 feninga po kilogramu preniska, što nije dovoljno ni da pokriju osnovne troškove.
Referent za poljoprivredu Općine Teočak Mirsad Korajkić kazao nam je da je na ovim prostorima zasađeno više od 90.000 stabala šljive, među kojima dominira sorta “stenlej” s oko 70 posto šljivika. Proizvođačima koji šljivu ove sorte prodaju otkupljivačima posredstvom Općine, nadležno ministarstvo isplatit će poticaj od devet feninga po kilogramu.
Udruženje poljoprivrednika “Teočak” u saradnji s firmom “Piramida” iz Visokog organiziralo je otkup brane šljive po cijeni od 43 feninga po kilogramu. Međutim, budući da je riječ o plodovima koji moraju imati patlice i prirodnu boju te biti odgovarajuće veličine i srednje zrelosti, mnogi ne žele ni pokušati s berbom koja iziskuje dosta truda. Proizvođače obeshrabruje i činjenica što se novac ne isplaćuje odmah po isporuci šljive.
Ipak, većina roda završit će u proizvodnji domaće rakije, a prema informacijama proizvođača šljiva, jedna trećina roda ostat će potpuno neiskorištena.