Prema mnogim pokazateljima Bosna i Hercegovina se nalazi na samom dnu ljestvice europskih zemalja, a nije daleko od dna ni u svjetskim mjerilima, pa ne čudi podatak da i danas skoro dvije decenije od rata mnogi pokušavaju spas od bijede potražiti u nekoj od europskih zemalja.
Posebno veliki broj takvih je krenuo u tu neizvjesnu avanturu odmah nakon ukidanja viza za BH građane, zbog čega je ubrzo i krenula priča o njihovom ponovnom uvođenju.
U svakoj ljudskoj nereći se nađu oni koji tu nesreću iskoriste za svoju korist, pa su se pojavili brojni organizatori odlaska u Švedsku, Njemačku, Francusku i druge, kojima su za lažna obećanja uzeli i ono malo imetka što im je preostalo ili su ih uvalili u velike dugove, kako bi naplatili svoje nečasne usluge.
Pratio sam sredinom 2012. godine masovan dolazak, uglavnom Bošnjaka, iz istočne Bosne u Švedsku, što je kod švedskih vlasti bilo već izazvalo veliku zabrinutost, jer se već radilo o hiljadama ljudi koje su po skraćenim procedurama vraćali nazad, ali su ipak iziskovali velike troškove i problem sa obradom zahtjeva.
Tada mi je šefica regionalnog ureda za migraciona pitanja Anna Wessel nedvosmisleno rekla da građani BiH nemaju nikakvih zakonskih mogućnosti za dobijanje azila u Švedskoj, a situacija se ni do danas nije promjenila:
- Imamo informacije da neko manipulira sa ovim narodom koji je preživio strahote rata i jako nam je žao što im ne možemo pomoći, što je za njih ponovna trauma. Posebno je žalosno što će po zakonu dobiti i višegodišnju zabranu za ulazak u zemlje “šengena”, kazala je gospođa Wessel.
Nakon velikog broja odbijenica vijest se brzo proširila i masovni dolasci u Švedsku su prestali ali su varalice promjenile državu u kojoj su obećavali azil i trenutno je velik broj građana BiH u zaista nehumanim uslovima u Francuskoj.
Dobio sam fotografije sa lica mjesta koje se malo razlikuju od slika Sirijskih izbjeglica i molbu da objavim ovu vijest kako više niko ne bi nasjeo na priču prevaranata.
U priču o boljem životu najviše su povjerovali građani Sapne, Kalesije, Zvornika, Bratunca, ali i izbjegličkog naselja Mihatovići kod Srebrenika. Svakim danom je sve više onih koji idu “trbuhom za kruhom” ne razmuišljajući o mogućim posljedicama. Tako se neki od azilanata mjesecima nalaze u Metzu u Francuskoj. Najprije su boravili po parkovima u šatorima, a onda su smješteni u izbjegličke kampove, gdje uglavnom imaju po jednu sobu, a kupatilo i kuhinju dijele sa drugim porodicama.
Kako žive tražioci azila u Frnacuskoj prenosi nam Elvis Hasanović iz Sapne koji je u Meztu boravio tri mjeseca. Prema njegovom svjedočenju po dolasku u Francusku imigranti idu na ledinu pod šatore. Dok se on tamo nalazio u šatorima je bilo oko 800 porodica sa malom djecom na hladnom vremenu, tih 800 porodica je imalo jedno kupatilo i jedan WC koji su improvizovani na livadi. Od vlasti u Francuskoj ih niko ne posjećuje, a odnos je više nego katastrofalan i neodgovoran. Redovna azilantska procedura traje oko tri mjeseca, nakon čega vrhovni sud daje odbijenicu za azil, ali tada nastaju rokovi za žalbe koji produžavaju rok za boravak samo ukoliko se prijave da su bolesni pa im ljekar da potvrdu da mogu ostati određeni period do izlječenja. Ostanak i dobijanje papira više nije moguć i niko od trenutnih koji se tamo nalaze nije dobio produženi boravak.
Koliko je situacija teška Elvis svjedoči da je gledao komšije koji kopaju po kontjenerima u potrazi za hranom jer im Francuske vlasti u obliku čekova daju samo po četiri eura dnevno za odrasle, a za djecu i manje po jednoj osobi, što je premalo i za osnovne namirnice. Porodice sa djecom su u šatorima boravila i po osam mjeseci gdje djeca nisu imala pravo ni na obrazovanje, a i sada imaju samo pravo na kurs Francuskog jezika. Azilante bukvalno izgone iz zemlje jer se procesi uopšte i ne provode za dobijanje azila, jednostavno odgovori se nikada ne dobiju, samo kada se obratite saznate da ste odjavljeni sa azila, dodaje na kraju ozlojeđeni Elvis.
Kako se građanima prodaju lažne priče na koje nasjedaju svjedooči nam i direktor OŠ Sapna Zudin Mahmutović koji mi je u svojoj izjavi rekao: ” Osnovnu školu Sapna zbog odlaska na azil u posljednjoj godini napustilo je 100 učenika, a samo u proteklom mjesecu ispisano je 30 učenika, odnosno sa područja općine Sapna u mjesecu januaru je na azil u Francusku i Njemačku otišlo 20 porodica.”
I direktor Mješovite srednje škole Sapna Admir Selimović je potvrdio da ima velik broj đaka koji su zatražili svoje papire o dosadašnjem školovanju i otišli kao tražioci azila u Francusku, odakle se već neki vraćaju, ali su na žalost izgubili pravo i na nastavak školovanja.
(Muhamed Mahmutović Al Jazeera Balkans)
P.S. Tekst koji objavljujemo ustupljen nam je od kolega sa TV Al Jazeera Balkans, i svako kopiranje i preuzimanje teksta bez kontakta kolega sa te televizije je strogo zabranjeno.