PODIJELI

Ministrica uprave i lokalne samouprave RS-a Lejla Rešić odgovorila je na dopis koji joj je uputilo Udruženje građana povratnika općine Zvornik zbog nepoštivanja ljudskih prava i kršenja Zakona o lokalnoj samoupravi. Ministrica Rešić u dopisu navodi da je prekršen član 3. Zakona o lokalnoj samoupravi.
Predsjednik Udruženja građana povratnika općine Zvornik Omer Selimović je Agenciji Fena kazao da je djelimično zadovoljan odgovorom ministrice Lejle Rešić o Zakonu o lokalnoj samoupravi.

– Očekivao sam od ministrice Rešić da ona, kao što je napisala da je povrijeđen član 3. Zakona o lokalnoj samoupravi, u svom odgovoru napiše, odnosno da direktno naredi načelniku Općine da poništi odluku koja je donesena o imenovanju Danijela Dragičevića za zamjenika načelnika Općine Zvornik i da imenuje zamjenika načelnika iz reda bošnjačkog naroda – kazao je Selimović.

 

Omer_S_0001

Omer_S_0002

 

Selimović smatra da je ministrica, nakon što je potvrdila da je prekšen navedeni član Zakona, trebala da naredi da se na sljedećoj sjednici Skupštine općine Zvornik poništi odluka kojom je imenovan Danijel Dragičević i da se zamjenik imenuje iz reda bošnjačkog naroda.

 

Selimović kaže da je za 21. mart zakazana sjednica Skupštine općine Zvornik te da očekuje da će načelnik Općine Zvornik Zoran Stevanović povodom ovog dopisa staviti na dnevni red i ovu tačku.

 

– Ako to ne bude, prava ću tražiti putem Suda, jer ništa drugo ne preostaje. Ali ću prije toga razgovarati s načelnikom Općine Zvornik – kazao je Selimović dodavši da će kao predsjednik Udruženja građana tražiti da prisustvuje sjednici Skupštine općine Zvornik.

 

Predsjednik Udruženja građana povratnika općine Zvornik Omer Selimović je Agenciji FENA kazao da danas ima sastanak i s predstavnicima OHR-a s kojima će razgovarati o ovim problemima.

 

U dopisu ministrica Rešić je navela da je nakon općinskih izbora u Zvorniku  imenovanjima prekršen član 3. Zakona o lokalnoj samoupravi, kojim je propisano da se  osiguraju proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih u organima jedinice lokalne samouprave, uključujući funkcionere jedinica lokalne samouprave koji se ne biraju direktno: zamjenika načelnika, predsjednika i potpredsjednika Skupštine.

 

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku koje je Ministarstvo dobilo ukupno je prema popisu iz 1991. godine u Zvorniku bilo 73.069 stanovnika, od kojih  su 110 Hrvati, Bošnjaka je bilo  43.019, Srba je bilo 28.074, Jugoslavena 1.198 i  ostalih  668.

 

Dalje u dopisu resorna ministrica navodi da iz podataka Republičkog zavoda za statistiku jasno proizlazi da su Bošnjaci prema posljednjem popisu stanovništva činili natpolovičnu većinu stanovništva na području općine Zvornik te je evidentno da je prilikom izbora funkcionera Općine Zvornik koji se ne biraju direktno, došlo do povrede člana 3. stav 1. Zakona o lokalnoj samoupravi.

 

Ministrica Rešić je napisala  da su “organi Općine Zvornik bili dužni da prilikom izbora funkcionera koji se ne biraju direktno obezbijede proporcionalnu zastupljenost konstitutivnih naroda i grupa ostalih, prema rezultatima na posljednjem popisu stanovništva. Osim toga, vezano za prigovor koji se odnosi na imenovanje vršilaca dužnosti načelnika odjeljenja u administrativnoj službi Općine Zvornik, smatramo da se ova imenovanja ne mogu posmatrati samo u kontekstu člana 3. Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su vezana za ukupan broj zaposlenih u administrativnoj službi Općine, dok se konkretni načini obezbjeđenja proporcionalne zastupljenosti utvrđuju Statutom i propisima jedinice lokalne samouprave, uključujući i propise koji se odnose na organizaciju administrativne službe jedinice lokalne samouprave i zapošljavanje u administrativnoj službi”.