Kada je Amira Muminović sa svojim mužem i četverogodišnjom kćerkom 1996. godine stigla u Australiju, nije znala nijednu riječ engleskog jezika.
Ona je tada bila zahvalna što je stigla u uređeno društvo nakon ratnih dejstava u BiH, ali morala je početi život ispočetka, piše Theage.com.au.
“Pri dolasku su nadležne institucije napravile procjenu mojih sposobnosti, u kojoj je stajalo da je moje znanje engleskog jezika ravno nuli”, rekla je Muminović.
Dodala je da je to za nju bio veliki problem jer se osjećala izgubljeno u australskom društvu.
Bila je uporna i počela je učiti engleski jezik. Zahvaljujući između ostalog i tome, stvorila je sebi život u Melbourneu i kupila kuću.
Muminović je samo jedna od osoba koje su se susrele sa brojnim problemima prilikom dolaska u novu zemlju.
Iskustva Bosanaca i Hercegovaca danas pomažu australskim vlastima da na pravi način istraže kako se izbjeglice mogu bolje prilagoditi novom društvu.
O problemu prilagođavanja izbjeglica malo se govori u Australiji i drugim zemljama koje danas primaju izbjeglice iz ratom zahvaćenih zemalja kao što je Sirija.
U novoj studiji australskog Insituta za porodične studije navedeno je da se migranti najčešće susreću sa problemom unajmljivanja stana, ponajviše zbog visokih cijena.
Većina izbjeglica koje su učestvovale u istraživanju istaklo je da im veliki problem predstavlja nepoznavanje jezika, ali i nedostatak pomoći u lokalnoj zajednici. Mnogi od njih su napomenuli da bi voljeli dovesti i druge članove svoje porodice u Australiju.
Ova studija će pomoći australskim vlastima da naprave bolje pravilnike i donesu odluke koje će više pomoći izbjeglicama nego što je to do sada bio slučaj.
“Jedna od ključnih stvari u uspješnom prilagođavanju novom životu jeste da izbjeglice brzo dobiju posao”, rekao je Cath Scarth, direktor organizacije AMES koja pomaže izbjeglicama.
On kaže da pronalazak posla ulijeva dodatno samopouzdanje izbjeglicama.
“Uspješno prilagođavanje novom društvu ne zavisi samo od toga gdje živite, već da li imate ispunjen život. Većina izbjeglica koje su stigle u Australiju nevjerovatno su otporne i izdržljive osobe. Mnogo im je stalo da izgrade živote ovdje”, rekao je Scarth.
Skynews.com.au ističe da je Australija u proteklom periodu primila ukupno 12.000 sirijskih izbjeglica.