Da je povratnički život dosta težak i surov, dokazuje priča Esada Musić.
Esad je u proteklom ratu bio prvi u borbenim redovima za odbranu domovine, a nakon rata među prvima se vratio u zvorničko povratničko mjesto Kučić Kula.
Do skoro je radio na građevini kako bi svojoj porodici omogućio normalan život i kako bi školovao troje djece, od kojih je jedno student.
A onda je Esad teško obolio. Prvo su se pojavili problemi sa kičmom, a onda su mu ljekari otkrili da u plućima ima pseću dlaku i zbog toga mu je odstranjen jedan dio pluća.
Pošto Esad zbog bolesti više ne može obavljati teške fizičke poslove, porodici Musić je poljoprivreda i dvije krave osnovni izvor prihoda.
Esad krave drži u improviziranom i neuslovnom objektu.
Sredstava za sanaciju i izgradnju nove štale nema, a kaže da je kucao na sva vrata nadležnih institucija.
„ Među prvim sam se vratio u Kučić Kulu. Iako mi je poljoprivreda glavni izvor prihoda, nikada nikakvog podsticaja ni donacije nisam dobio, a neki su dobivali i po 5 puta. Zadnji put sam aplicirao na konkurs Federalnog ministarstva raseljenih ososba i izbjeglica na konkurs za doniranje materijala za izgradnju štale. Moja aplikacija je odbijena bez ikakvog obrazloženja . Situacija je jako teška, a nadležne institucije nemaju sluha za mene, iako sam najbolje godine života proveo sa puškom u ruci boreći se za državu, a pri tome sam i više puta ranjavan “, kaže Musić.
Predsjednik MZ Kučić Kula, Izudin Ahmetbegović , kaže da još jedino resorno ministarstvo u Vladi FBiH vodi računa o povratnicima. Međutim, projekata i donacija za prave i istinske povratnike sve je manje.
„Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica se trudi da pomogne povratnicima ali i tu imamo situaciju da sredstva nisu srazmjerno raspoređena po MZ i korisnicima. Evo i Esad je primjer za moju tvrdnju. Radi se o čovjeku koji je teško obolio, koji hrani troje djece,koji je više puta ranjavan… Takav čovjek ne može da dobije jednu običnu štalu,jedan uslovan objekat u kojem će držati dvije krava. S druge strane,čini mi se da te donacije dobijaju ljudi koji ne bi trebali“, kazao je Ahmetbegović.
Inače, povratak u Kučić Kulu je počeo prije više od 15 godina, a do sada se u ovo mjesto vratilo 80% prijeratnog stanovništva.