PODIJELI

Trinaest godina nakon što se predao Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, Vojislavu Šešelju Haaški tribunal danas će izreći presudu.

Šešelj je optužen da je podsticao zločine protiv čovječnosti i za kršenje zakona i običaja ratovanja na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine.

Šešelj je optužen po tri tačke za zločine protiv čovječnosti: Progoni na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi, zatim deportacija te nehumana djela ; po šest tačaka za kršenja zakona ili običaja ratovanja: ubistvo, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje, uništavanje ili nanošenje štete ustanovama posvećenim religiji i obrazovanju, pljačkanje javne ili privatne imovine.

U haaškoj optužnici navodi se da je Šešelj zagovarao politiku ujedinjenja “svih srpskih zemalja” u homogenu srpsku državu, o kojoj je govorio kao o “Velikoj Srbiji”.

Ta država je uključivala Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju i znatne dijelove Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Vojislav Šešelj se tereti na osnovu individualne odgovornosti, a, prema navodima optužnice, on je planirao, naredio, podsticao, počinio i na drugi način pomagao i podržavao planiranje, pripremu ili izvršenje zločina.

Tužilaštvo je zatražilo 28 godina zatvora zbog njegove uloge u etničkom čišćenju pod patronatom Srbije.

Vojislav Šešelj rođen je u Sarajevu, 11. oktobra 1954 – otac Nikola, a majka Danica. Šešelj je rođen u siromašnoj porodici, u Sarajevu. Osnovnu školu je završio u eksperimentalnom odjeljenju, nakon čega upisuje gimnaziju.

Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu za dvije godine i osam mjeseci. Doktorirao je u Beogradu 26. novembra 1979. godine, na temu „Politička suština militarizma i fašizma“. Od 1981. do 1984. radio je kao asistent profesora, predmet Teorija o ratu, na Političkim naukama na Univerzitetu u Sarajevu. Sa 17 godina je postao član Saveza komunista.

Početkom osamdesetih godina je uspostavio veze s grupom nacionalne opcije u Beogradu. Potom, 1984. je osuđen na zatvorsku kaznu od osam godina zbog “kontrarevolucionarnog ugrožavanja društvenog uređenja“. Ipak, u zatvoru u Zenici proveo je samo 22 mjeseca, od čega više od šest mjeseci u samici. Po izlasku iz zatvora, preselio se u Beograd.

Na kaznu zatvora drugi put je osuđen 2. oktobra 1990. godine, zbog pokušaja rušenja Kuće cvijeća u Beogradu i prikupljanja dobrovoljaca za odlazak u odbranu “Republike Srpske Krajine”.

Po izdržanoj kazni, ponovo je uhapšen 23. oktobra iste godine i osuđen na 45 dana zatvora. Iz zatvora se prvi put kandiduje za predsjednika Srbije, ispred grupe građana.

Godine 1991, postaje predsjednik radikala, kada je stranka i osnovana, a nakon toga počinje njegovo divljanje po Balkanu…

Hrvatska…

…i BiH.

Haški Tribunal ga je optužio u januaru 2003, a Šešelj se dobrovoljno predao 24. februara iste godine. Suđenje je počelo 27. novembra 2006; u međuvremenu je, u jesen 2005. godine, svjedočio na suđenju Slobodanu Miloševiću, a najviše se pamte psovke i uznemirujući rječnik koje nije prestao koristiti u Tribunalu.

Dana 6. novembra 2014, Pretresno vijeće Tribunala, koje je Šešelj ismijavao i opstruirao, je naložilo njegovo privremeno puštanje na slobodu iz “humanitarnih razloga” zbog pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja. Prebačen je u Srbiju 12. novembra 2014. Tamo je i danas. Pali zastave država na Balkanu, i na Instagramu, uz krvavi nož, svinjsko meso i krvavu kecelju, poručuje: “Opet koljem.”

Odbio je da se vrati na izricanje presude. Kaže da ga to ne zanima, i da izricanje neće ni gledati.