Mnoge druge žene koje su bile svjedoci na suđenjima za genocid i ratne zločine pogotovo zaštićene svjedokinje, zvale su me i jedna mi je rekla da je spakovala kofere i da danas napušta Srebrenicu. Ovo je novo etničko čišćenje. Ono malo ljudi što se vratilo nemaju sigurnosti – kazala je u izjavi za Fenu predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa” Munira Subašić komentirajući puštanje na slobodu destorice osuđenih za ratne zločine i genocid.
Puštanjem na slobodu osuđenika za ratne zločine i genocid narušena je sigurnost žrtava genocida, pogotovo onih žrtava koje su svjedočile i u procesima protiv njih, kazala je Subašić.
Rekla je da je kao žrtva i svjedokinja genocida tokom procesa i svjedočenja protiv osuđenih za genocid imala prijetnju te da se sad nakon što su osuđenici oslobođeni ne osjeća sigurnom.
- Ne mogu da vjerujem da su zločince pustili na slobodu. Jako mi je teško. Dvije noći nisam spavala. Poručujem sudijama koji su donijelu takvu odluka da se stide i neka znaju da će od nas žrtava napraviti duple žrtve i neka znaju da im nećemo halaliti – kazala je Subašić.
Naglasila je da se ne osjeća sigurno “ni u svojoj kući, a kamoli u Srebrenici ili bilo gdje drugo”.
Rekla je da će danas uputiti pismo Ustavnom sudu BiH od kojeg će tražiti da njoj i majkama koje su bile svjedoci genocida garantiraju sigurnost.
- Mi nismo sigurne, mi smo ponižene, kazala je Subašić i dodala da će se obratiti Sudu u Strazburu da bi zatražile zaštitu, a od Suda BiH će tražiti da zaustave puštanje zločinaca.
Istakla je da su odlukama koje je Ustavni sud BiH donio, a po njima postupio Sud BiH da se osuđeni za ratne zločine i genocid puste na slobodu bez ikakvih uvjeta i da mogu pobjeći ako žele, ponovo povrijeđene žrtve.
- Ponovno su nas napravili žrtvama. Prvo smo bili žrtve 1995. godine, a sada smo žrtve ovog pravnog sistema Ustavnog suda BiH – kazala je Subašić.