Prema izvještajima s terena, na području Tuzlanskog kantona nije uočeno povećanje broja oboljelih od zaraznih bolesti. Stanje je isto kao što je bilo i prije ovih vremenskih neprilika, izjavio je za “Dnevni avaz” epidemiolog Blaško Topalović iz Zavoda za javno zdravstvo TK. Prema njegovim riječima, epidemiološka situacija je nesigurna, ali stabilna.
- Iako za sada nije bilo povećanja broja oboljelih, ne znači da se u narednom periodu to neće dogoditi – rekao je dr. Topalović.
Ersija Mujedinović, portparol Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla, kazala nam je da je od 16. maja do jučer zbog enterokolitisa hospitalizirano 13 osoba s područja Gradačca, Tuzle, Zvornika i Orašja, a od različitih zaraza šest osoba je tretirano ambulantno.
Iz Zavoda upozoravaju građane da koriste zdravstveno sigurnu vodu, a da ne upotrebljavaju ona koja je promijenila boju, okus ili miris. Također, neophodno je pojačati mjere lične higijene, naročito često pranje ruku sapunom, te da se ljekarska pomoć obavezno potraži u slučaju pojave mučnine, povraćanja, slabosti, proljeva i povišene tjelesne temperature.
Osim toga, nadležni su zaduženi za provođenje odluke kojom se obavezuju javna preduzeća za adekvatno uklanjanje lešina uginulih životinja te da se obave dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija poplavljenih prostorija, kao i deratizacija riječnog korita Jale.
Redukcije vode
Zbog zamućenosti dva izvora u Stuparima s kojih se napaja istočni dio Tuzle, od nedjelje je na snazi redukcija snabdijevanja vodom. Redukcija će biti na snazi sve dok se izvori ne izbistre, a voda će se isporučivati alternativnim cjevovodima.
(Radio Glas Drine/Dnevni avaz)