Nacionalni koordinatori BiH, Crne Gore, Hrvatske i Srbije predstavili su danas u Sarajevu zajednički Program trajnog zbrinjavanja izbjeglica i raseljenih osoba u regionu, kojim je planirano zbrinjavanje 27.000 izbjegličkih porodica, odnosno 74.000 osoba.
Dio sredstava potrebnih za realizaciju RHP-a prikupljen je na sarajevskoj donatorskoj konferenciji u aprilu prošle godine, u iznosu od 264 miliona eura. Najveći dio sredstava (234 miliona eura) donirala je Evropska unija, Vlada SAD donirala je 10 miliona, a među brojnim bilateralnim donatorima su i vlade Norveške, Njemačke, Italije, Švicarske, Danske, Turske, Luksemburga, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.
Kako je rečeno na današnjoj konferenciji za novinare, ova regionalna inicijativa omogućava dobrovoljni povratak i reintegraciju ili lokalnu integraciju izbjeglica i interno raseljenih osoba iz sukoba početkom 90-ih godina prošlog vijeka, te ograničenog broja raseljenih iz 1999. godine sa statusom interno raseljenih osoba u Crnoj Gori.
Nacionalni koordinator za BiH Mario Nenadić kazao je da ukupna vrijednost ovog projekta za BiH iznosi 101 milion eura, od čega je BiH dužna da osigura oko 15 posto. U okviru ovog programa, u BiH će biti potpomognuto oko 5.400 porodica, odnosno 14.000 ugroženih izbjeglica, povratnika i interno raseljenih porodica.
RHP za BiH zamišljen da podrži 2.400 porodica povratnika iz Hrvatske i Srbije koje se žele vratiti u BiH, te 600 srpskih porodica izbjeglih iz Hrvatske, koje se danas nalaze na prostoru Republike Srpske. Dodao je da je, uz razumijevanje donatora, osigurano da u RHP za BiH bude uključeno i 2.400 porodica raseljenih osoba u BiH. Istaknuo je da je do sada zaprimljeno 3.330 aplikacija za povratak, od čega je oko 500 neispravnih, s obzirom na to da dolaze iz zemalja koje nisu obuhvaćene RHP-om.
Nacionalna koordinatorica Crne Gore za RHP Budimirka Đukanović kazala je da je za ovu zemlju procijenjeno da postoji oko 1.177 ugroženih domaćinstava koja nemaju trajno stambeno rješenje. ”Procjenjuje se da sredstva potrebna za zadovoljavanje ovih potreba iznose 27 miliona eura, od čega se 84 posto odnosi na donatorska, a 16 posto na nacionalna”, rekla je Đukanović.
U Hrvatskoj će RHP biti implementiran putem postojećeg Programa stambenog zbrinjavanja Vlade Hrvatske, kojim upravlja Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU. ”Ukupni cilj programa je realizacija 3.541 stambenih rješenja za 8.529 osoba. Vrijednost RHP-a za Hrvatsku je 120 miliona eura, od čega će donatorska sredstva biti 95, a nacionalna 25 miliona”, rekao je nacionalni koordinator za ovu zemlju Stanko Janić.
Kada je u pitanju Srbija, vrijednost RHP-a je 335 miliona eura, od čega će domaća sredstva činiti 10 posto. ”RHP-om za Srbiju biće omogućena trajna stambena rješenja za 16.780 najranjivijih domaćinstava izbjeglica, odnosno 45.000 osoba”, kazala je nacionalna koordinatorica Danijela Popović-Rocco.