Asocijacija studenata Srebrenice, danas je, uvažavajući osnovna ljudska prava i temeljne slobode, te polazeći od ideje da je obrazovanje najvažniji stub napretka Bosne i Hercegovine, podnijela zahtjev za ostavku ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Gorana Mutabdžije.
Ostavku su zatražili imajući u vidu činjenicu da je Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a odbijanjem izdavanja saglasnosti za učešće Bosne i Hercegovine u programu Erasmus+, ugrozila pristup mobilnosti za studente i akademsko osoblje te razmjenu iskustava i prakse univerziteta u Evropskoj uniji i univerziteta u BiH.
Ostavku su zatražili imajući u vidu i ”nastavak diskriminacije djece poginulih boraca Armije RBiH u odnosu na djecu pripadnika Vojske RS-a, posebno imajući u vidu da budžetske kvote dovode do nejednakog položaja i diskriminacije”.
Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a je najavom uvođenja nastave pravoslavnog vjeronauka u srednjem obrazovanju ovog entiteta, nastavilo s politikom religijskog ekskluziviteta, ne samo prema učenicima drugih konfesija, već i onima koji ne žele pohađati nastavu vjeronauka uopće, naveli su iz Asocijacije studenata Srebrenice.
-Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a je nerješavanjem problema đaka-povratnika u Osnovnoj školi “Petar Kočić” (Bratunac) i “Sveti Sava” (Kotor Varoš), pokazalo potpuno odsustvo društvene osjetljivosti i spremnosti da se riješe osjetljiva pitanja diskriminacije, segregacije i asimilacije u osnovnim školama. Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a nije pokazalo nikakav napredak u reformi nastavnih planova i programa, kojim bi ohrabrili integraciju, toleranciju, multietničku perspektivu, te pravo na korištenje maternjeg jezika i pisma za đake u osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju, uz ravnopravno učešće u obrazovnom procesu bez diskriminacije – smatraju u Asocijaciji studenata Srebrenice.
Dodaju da je održavanjem krsnih slava i imenovanjem pojedinih škola po imenima pravoslavnih svetaca, narušen princip sekularnosti, razdvojenosti crkvenih i svjetovnih institucija, što je dodatno ohrabreno obustavljanjem procesa integracije koje je pokrenuo raniji ministar Anton Kasipović.
-Imajući sve to u vidu, tražimo smjenu ministra Gorana Mutabdžije sa pozicije ministra prosvjete i kulture Republike Srpske, budući da je za vrijeme obnašanja ove funkcije, ne samo obustavio progresivne tokove, već na više nivoa vratio stanje u RS-u unatrag, pritome kršeći osnovna ljudska prava i građanske slobode učenika, nastavnika i roditelja – poručila je Asocijacija studenata Srebrenice.
Također, ova asocijacija ističe podršku peticiji za uvezivanje BiH u program Erasmus+.
(FENA)