Poplavama u bh. entitetu Republici Srpskoj je pogođeno 58 posto ukupnog stanovništva i 40 posto teritorije, saopštila je premijerka RS Željka Cvijanović.
Uz to je uništeno najmanje 60 posto stočnog fonda, a veliki broj stambenih i privrednih objekata je pretrpio takve štete da će morati biti srušen , dodala je Cvijanović
“Stradala je privreda i odmah se postavlja pitanje da li će radnici imati platu i da li će RS moći da prikuplja izdvajanja koja idu uz platu. Predstavnici RS u cilju saniranja šteta su ušli u aranžman sa međunarodnim institucijama Svjetskom bankom, EU i UNDP-om, koji će pomoći da dođemo do dokumenta koji će biti zasnovan na međunarodnim kriterijima za procjenu štete. To znači da će nam biti lakše da nastupamo prema međunarodnim finansijskim institucijama i u bilateralnim razgovorima sa donatorima”, pojasnila je Cvijanović.
Prikupljanje sredstava za obnovu će biti teška bitka, poručila je entitetska premijerka i najavila da će Vlada RS na današnjoj sjednici interno razmatrati nacrt prijedloga mjera kako da se prikupljaju sredstva i gdje da budu usmjerena.
Prema njenim riječima, sredstva koja treba da služe za saniranje štete biće odvojena od Budžeta, odnosno to će biti fond solidarnosti.
“Donijećemo zakon. Fond će biti u sklopu programa mjera i imaće nekoliko različitih portfelja, odnosno sekcija – infrastruktura, poljoprivreda i drugo. Na taj način ćemo ga otvoriti za različite vrste pomoći i donacije”, pojasnila je Cvijanovićeva.
O razmjerama posljedica poplava svedoči i izjava direktorice Poreske uprave RS Zore Vidović, koja je saopštila da je u drugoj polovini maja u RS zabilježen pad javnih prihoda za 80 posto.
“Ovo što nam se dogodilo zbog elementarnih nepogoda u ubiranju prihoda je zaista katastrofalno”, istakla je Vidović.
Najavila je da će ove sedmice o problemu ubiranja javnih prihoda razgovarati sa Zoranom Tegeltijom, ministrom finansija RS.
“Ministarstvo finansija je zaduženo za poresku politiku i donošenje zakona. Što oni budu propisali mi ćemo poštovati”, kazala je Vidovićeva, te zaključila da zaposleni u Poreskoj upravi RS sagledavaju stanje na poplavljenim područjima i da bi u narednim danima mogao biti poznat tačan broj privrednih subjekata koji ne mogu plaćati poreze i doprinose.
Podsjećamo da je predsjednik RS Milorad Dodik rekao u ponedjeljak da u RS, nakon katastrofalnih poplava, neće biti smanjenja plata i penzija, već da jedino može doći do kašnjenja u isplati.
Zaključio je da je vlast RS svjesna da bi eventualno smanjenje plata i penzija u ovakvoj situaciji bilo težak udarac na standard ljudi.
(Radio Glas Drine/Agencija Anadolija)