Medvjed se već drugu godinu zaredom iz šume spušta do kuća u selu Rekavice, kod Banjaluke, gdje je pod okriljem noći oštetio tor i rastrgao jednu ovcu, a ostale rastjerao.
Panika i strah s razlogom vladaju u tom mjestu, jer se nezvani gost ne plaši ni svjetla ni pasa ni petardi, a veliku štetu je načinio domaćinstvu Bajić.
“Oštetio je tor s ovcama, odmah blizu naše kuće. Ovce su se razbježale, ali je jednu rastrgao, dok jednog mladog ovna uopšte nismo uspjeli da pronađemo i, po svemu sudeći, i on je zaklan”, naglašava Petar Bajić, vlasnik stada.
Tu se apetiti gladne zvijerke, međutim, nisu završili, već je došao ponovo, spustio se u selo, tražeći novu žrtvu.
“Iako je bilo upaljeno svjetlo, on se kretao pored naše štale. Pas je promukao od lajanja, ali to zvjerku nije preplašilo. A ja, vjerujte, do kupatila, koje nam je izdvojeno od kuće, ne smijem noću da izađem”, žali nam se Petrova supruga Rosa, koja je juče, dok je s nama pričala, i zaplakala, čudeći se u kakvim su se problemima našli.
Ova porodica, koja će nakon traume koju je doživjela čak i kravu tokom noći da sklanja u podrum, plaši se reprize.
“Mi smo u nedjelju klali tele, a medvjed je došao i jeo ostatke koje smo bacili. Noć kasnije je zaklao ovcu, a ostale rastjerao. Živi ne znamo šta da radimo, jer je medvjed i prošle godine dolazio u selo. Ovo je katastrofa”, poručuje Rosa Bajić.
Nakon što je opštinska komisija, koja je juče posjetila ovu porodicu, zajedno s vlasnikom stada procijenila da je ovca bila teška 60 kilograma, Bajići će u narednom periodu biti obeštećeni.
“Na terenu su vidljivi tragovi dolaska medvjeda, poput otisaka šapa i ogrebotina na toru. Osim toga, uvidom u ostatak leša ovce sa sigurnošću može da se utvrdi da je štetu načinio medvjed”, naglasio je Siniša Grmuša, vještak za lovstvo.
Rosi Bajić, međutim, kako ona kaže, niko ne može da nadoknadi strah koji je pretrpjela i nadležne pita – ako je medvjed zaštićen, “zašto ga ne drže u kavezu”.
“U našem selu imaju tri kuće, a ta domaćinstva, takođe, imaju stoku, što medvjeda privlači. Ljudi su kukuruze morali da zaštite žicom i strujom. Živa ne znam šta da radimo”, preplašeno priča Bajićeva.
Njen suprug Petar naglašava da ga najviše čudi to što se medvjed ni uključene sijalice ne plaši.
“Prošle godine stavio sam sijalicu da svijetli blizu kukuruza, ali je on tu prišao i kukuruz jeo. Ničeg se ne plaši, a svjetlo mu je dobro došlo da bolje vidi dok jede”, priča nam kroz šalu Petar.
Inače, nije ni čudno što u našem narodu kruži izreka “zaštićen kao medvjed”, budući da onima koji ovu životinju usmrte u krivolovu prijeti kazna od čak 20.000 maraka.
Iako su, kako saznajemo, medvjedi na području banjalučkih sela ove godine načinili štetu čak pet puta, nikako nije preporučivo mještanima da ubiju ovu životinju, jer bi takav postupak mogao mnogo da ih košta.
“Dosad je šteta na kukuruzima, te na stadima, načinjena u mjestima Rekavice, Krmine, Bočac, te dva puta u Bastasima”, kažu lovci.
(NEZAVISNE NOVINE)