U specijalnom izvještaju “Djeca u konfliktnim razvodima” Odjela za praćenje prava djece Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH navodi se da, statistički posmatrano, od ukupnog broja razvoda oko 90 posto njih su takozvani konfliktni.
Problem identiteta
Ako i bude slučajeva da se supružnici dogovore o svim bitnim stvarima, postoje primjeri da se i u preostalih deset posto slučajeva kasnije javljaju problemi.
- Prema saznanjima do kojih smo došli razgovarajući s predsjednicom jednog od udruženja, koje okuplja 3.790 članova, oko 1.500 članova udruženja ispunjavalo je anketne listiće u vezi s internim istraživanjem koliko drugi roditelj doprinosi izdržavanju djeteta. Rezultati su pokazali da drugi roditelj u izdržavanju doprinosi svega 15 posto, deset posto roditelja samo povremeno, a ostalih 75 posto odgovora bilo je da drugi roditelj uopće ne doprinosi izdržavanju djeteta – napisano je u ovom izvještaju.
Stručnjaci upozoravaju da sve ovo može ugroziti djetetov razvoj i može rezultirati odstupanjem u ponašanju, depresijom, problemom u odnosima, problemom s učenjem, problemom u socijalnim interakcijama, te izazvati nesigurnost, lošu sliku o sebi i probleme identiteta.
Bez pravovremene intervencije stručnjaka, dijete se otuđuje od drugog roditelja, a postupci radi zaštite prava djeteta mogu trajati godinama.
Majke staratelji
Jasmina Dizdarević, psiholog, kazala nam je da, bez obzira na uzrast djeteta, roditelji moraju razgovarati s njim o problemima u braku te da dijete mora ravnopravno učestvovati, jer se na taj način stvaraju emotivna toplina i bliskost.
- Tokom razvoda, roditelji se najčešće preko djece obračunavaju. Djeca nisu stvar! Dijete mora znati da mu je, bez obzira na to kome nakon razvoda zakonski pripada, važan i jedan i drugi roditelj – pojasnila je Dizdarević, dodajući da se na takav način mogu osigurati zdrav razvod i daljnji odvojeni život.
Sudovi tradicionalno smatraju majke privrženijim djeci i tako većinom one i dobivaju starateljstvo. Očevi u većini slučajeva moraju dokazivati da su bolji roditelji od majke, dok majke dokazuju koliko su očevi lošiji roditelji. Prema porodičnom zakonu, o tome kome će biti povjerena djeca odlučuje sud, koji u svoju odluku treba uključiti i mišljenje centra za socijalni rad.
Psihološke posljedice kod djece
Odstupanje u ponašanju
Depresija
Problemi s učenjem i socijalnim interakcijama
Nesigurnost i loša slika o sebi
Problem identiteta
Otuđenje od drugog roditelja
(Radio Glas Drine/Dnevni avaz)