Nakon govora zvaničnika, i polaganja vijenaca ispred Memorijalnog kamena, uslijedio je vjerski dio obreda i učenje dijelova Kur'ana. Počela je padati kiša. Omladinski hor iz Zenice je i ove godine izveo Srebrenički inferno koji uvijek dotakne u najdublje emocije.
Danas su na zgradama institucija FBiH zastave na pola koplje. Dan žalosti nije u cijeloj BiH. Skup u Potočarima osiguravaju pripadnici MUP-a Republike Srpske, ali i drugih agencija.
Prema podacima posmrtni ostaci su pronađeni na vise od 150 lokaliteta na području Podrinja. Najveći broj ubijenih pronađen je na području općine Zvornik. U mjestu Kamenica je u 13 sekundarnih grobnica pronađeno i ekshumirano više od 4.000 posmrtnih ostataka.
Intoniranjem himne i podizanjem zastave Bosne i Hercegovine, u 11,00 sati je počeo zvanični program komemoracije u Potočarima.
Danas će biti ukopano još 409 žrtava genocida u Srebrenici.
Posljednji smiraj će naći i 44 maloljetne osobe i jedna beba. Najstarija žrtva koja će danas biti sahranjena je 94-godišnjak. Tabut na kojem je broj 403 je najmanji. To je tabut u kojem će biti ukopana Fatima Muhić.
Prisutnima se obratio načelnik Srebrenice Ćamil Duraković u ime Organizacionog odbora za obilježavanje genocida, koji je poručio da se Srebrenica ne smije zaboraviti.
Ambasador SAD u BiH Patrick Moon u svom obraćanju pročitao je i poruku američkog državnog sekretara Johna Kerryja.
Porodicama koje su na ovaj dan čekale 18 godina obratio se i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko. Podijelio je poruke koje je dobio od jedne muslimanke i franjevca Bosne Srebrne. Oboje su zagovarali širenje ljubavi i mira umjesto mržnje.
Obratili su se i predstavnik Saudijske Arabije za saradnju sa parlamentom BiH Abdulah al Harbei, te turski ministar kulture Imer Čelik.
Svoj govor je održao i Predsjedavajući Predstavničkog doma parlamenta BiH Denis Bećirović i bošnjački član Predsjedništva BiHBakir Izetbegović.