PODIJELI

Na njivama naših poljoprivrednika zasijana su strna žita. Pšenica je trenutno u fazi bokorenja, a na njoj se primijeti da li je pravovremeno zasijana ili su poljoprivrednici zakasnili s tim. Ona koja je zasijana do polovine oktobra je u dobrom stanju, dok su ostale u lošijem, kažu nam stručnjaci. Sada je već vrijeme za prvu prihranu, odnosno unošenje azotnih đubriva.

”Da bi se biljke sad poslije tog dužeg zimskog perioda ojačale, poboljšale svoju kondiciju, došle u bolje zdravstveno stanje, fino se pripremile za budući razvoj i budući rod”, navodi Suada Šehović, stručna savjetnica za zaštitu bilja u Poljoprivrednom zavodu TK.

Nakon prihrane, kad biljke već usvoje ovu hranu, preporuka agronoma je da se izvrši obilazak, provjeri parcela, te da se izaberu odgovarajući herbicidi koji će se koristiti za zaštitu ove poljoprivredne kulture. Kada je u pitanju voćarstvo, rezidba je već završena. Ovaj period je također krajnji rok za takozvano zimsko tretiranje, a rano proljeće je doba za plavo prskanje ili kupanje, odnosno zaštitu voća. Stručnjaci preporučuju i da se izvrši tretman crvenim ili modrim uljem.

”Ono što je isto bitno da temperatura mora biti iznad 7 stepeni, jer inače efekat tog zaštitnog sredstva neće biti odgovarajući”, ističe ona.

Nažalost, kako nam kaže Šehović ono što vidi na terenu, prilikom obilaska poljoprivrednika, nije zadovoljavajuće. Većina ih ne zna mnogo o samoj zaštiti svojih kultura. Rijetko također obraćaju pažnju na uputstva prilikom korištenja zaštitnih sredstava.

”I ovom prilikom sugeriram da se ta uputstva pažljivo pročitaju, i u smislu zaštite onoga ko aplicira, i u smislu doze i u smislu vremena tretiranja i tih uslova, jer sve možemo poduzeti da uzmemo odgovarajuće sredstvo, da u odgovarajućem terminu tretiramo, ali ako je temperatura ispod one preporučene, mi opet nemamo efekat”, kaže Šehović.

Šehović se osvrnula i na krečenje stabala, kao jedan vid zaštite voća.

”Taj kreč, bijela je boja, odbija svjetlost, nema velikog zagrijanja kao kod stabala koja nisu prekrečena. Vidjet će se sad razlika kod voća na koja je nanešen kreč u odnosu na ono na koje nije”, navodi ona.

Za one poljoprivredne kulture koje se siju na otvorenom u narednom periodu, poput luka i krompira, prije svega potrebno je dobro urediti i pripremiti zemlju. Treba uvijek koristiti prve povoljne vremenske momente za obavljanje ovih radova, naglašavaju u Poljoprivrednom zavodu.