Na ratištu u Siriji do sada su poginula četiri bosanskohercegovačka državljana.
Oko 50 pripadnika uglavnom selefijskog pokreta otišlo je iz BiH da ratuje u Siriju i niko ih nije mogao spriječiti u tome.
Vjerovatno je to i bio povod da državni ministar sigurnosti uputi radnu verziju zakona koji bi sprječavao bh. državljane da ratuju u drugim zemljama.
Tražili smo odgovor na pitanje može li jedan zakon spriječiti ljude, koji ionako ne poštuju pravni okvir zemlje u kojoj žive, da odlaze na tuđa ratišta, za šta na internetu šalju pozive skoro svakodnevno.
Mnogi pozivi ratnicima iz BiH da se priključe pobunjenicima u Siriji objavljeni su na internetu, a na jednom od njih desetak mladića pjeva o Siriji, Iraku i Afganistanu.
Svi su naoružani vatrenim i hladnim oružjem. U jednom drugom snimku trojica mladića iz BiH video porukom iz Sirije poručuju mladima da se moraju priključiti svetom ratu – džihadu:
„Allah nas pita šta nam je bilo kad smo bili pozvani u borbu na Allahovom putu, pa smo postali kao za zemlju prikovani. Zar nam je draži bio život na ovom svijetu od života na onom svijetu?“
Policijske agencije u BiH potvrdile su da su u sukobima u Siriji na strani pobunjenika protiv režima Bašara al-Asada učestvovala 52 državljanina BiH. Prema medijskim izvorima, 32 su se vratila u BiH, a trenutno ih je u Siriji još 20. Riječ je uglavnom o pripadnicima selefijskog pokreta – osobama koje prakticiraju islam drugačiji od tradicionalnog u BiH.
Prema dostupnim informacijama, Emedin Velić je četvrti građanin BiH koji je poginuo na ratištu u Siriji.
Samo dan nakon što je objavljena ta vijest, ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić objavio je da je u parlamentarnu proceduru uputio zakonsko rješenje koje predviđa krivično gonjenje onih koji u paravojnim formacijama ratuju u drugim državama:
„Onaj ko učestvuje u paravojnim snagama u drugim zemljama biće kažnjen do tri godine, onaj ko to organizira biće kažnjen do 10 godina ako tako sud procijeni, oni koji to propagiraju mogu biti kažnjeni od mjesec do tri. To je radna verzija i mi očekujemo da će u paralmentarnoj proceduri zakon biti još kvalitetniji bolji“, pojasnio je Radončić.
I prije ove inicijative, sigurnosne agencije imale su informacije o masovnom odlasku bh. državljana u Siriju, ali i o rutama i organizatorima njihovih odlazaka.
„Svi oni koji idu na sirijsko ratište i na bilo koje ratište su za nas bezbjedonosno interesantni i mi ćemo i dalje pratiti aktivnosti tih ljudi i preduzimati mjere iz naše nadležnosti“, kaže ministar unutrašnjih poslova RS Radislav Jovičić.