Prvo polugodište 2013. godine obilježeno je dostojanstvenim protestima građana BiH protiv nerada i opstrukcija unutar državne vlasti, zbog kojih građani ove zemlje već godinama ispaštaju – rečeno je na pres-konferenciji Centara civilnih inicijativa (CCI), na kojoj su predstavljeni polugodišnji izvještaji CCI-a o rezultatima monitoringa rada Parlamentarne skupštine (PS)BiH i Vijeća ministara BiH.
Konsultant za monitoring rada Parlamentarne skupštine BiH Ivica Ćavar je kazao da je broj odbijenih zakona u Parlamentarnoj skupštini BiH i dalje tek neznatno manji od broja usvojenih.
Po njegovim riječima, prisutna disfunkcionalnost vlasti u BiH se najbolje oslikava kroz mali broj usvojenih zakon i istovremeno nesrazmjerno veliki broj odbijenih.
- S obzirom na to da je u prvom kvartalu 2013. bilo usvojeno pet, a odbijeno šest zakona, stanje se nešto popravilo u drugom kvartalu, tako da imamo situaciju da je za šest mjeseci 2013. PSBiH usvojio 12 zakona, a odbijeno je osam zakonskih prijedloga. Ukoliko nastavi raditi ovim tempom do kraja godine, parlament BiH neće uspjeti realizirati niti jednu trećinu svojih zakonodavnih aktvnosti iz Programa rada – kazao je Ćavar.
Po njegovim riječima, neusvajanje „Programa integriranja BiH u EU“ dokazuje da je podrška evropskom putu naše zemlje samo deklarativne prirode. Ćavar tvrdi da je aktualni saziv PSBiH gotovo tri puta lošiji od prošlog, a duplo je lošiji od pretprošlog saziva PSBiH. Kako je kazao, usvojeni zakoni u PSBiH nešto su „jeftiniji“ nego u prvom kvartalu tekuće godine, ali i dalje su najskuplji u regiji.
- Ukoliko računamo prosječna primanja bh. parlamenatraca u prvom polugodištu tekuće godine, a nije bilo promjena u odnosu na prošlu godinu, te spomenuta primanja povežemo s brojem usvojenih zakona i održanih plenarnih sjednica u prvom polugodištu ove godine, dolazimo do zaključka da jedna održana sjednica parlamenta BiH u promatranom razdoblju bh. građane „košta“ oko 115.000, a jedan usvojeni zakon oko 144.000 KM, što govori u prilog činjenici da su zaista usvojeni bh. zakoni i dalje najskuplji u regiji – kazao je Ćavar.
Dodao je da su primanja zastupnika i delega PSBiH i dalje među najvišima u regiji, a samo za posjet obitelji četiri puta mjesečno pojedine zastupnice i zastupnici ostvare dodatna primanja u iznosima većim od jedne i po prosječne plaće u BiH. – Ukupna primanja zastupnika i delegata PSBiH i dalje se kreću od 4.800 do 7.000 KM, a najveća primanja imaju zastupnici i delegati koji koriste pravo na odvojeni život i smještaj u Sarajevu, te oni koji su uključeni u rad jednog ili više „ad-hoc“ povjerenstava – kazao je Ćavar.
Konsultant za monitoring rada Vijeća ministara BiH Denis Telić je kazao da Vijeće ministara BiH u 2013. u odnosu na period ranije radi više, održava više sjednica, realizuje više mjera.
- Ali, isto tako nastavlja nizati loše rezultate o pitanju suštinskih obaveza ove institucije, a to je usvajanje novog zakonodavstva, strategija i drugih mjera od prioritetnog državnog značaja – kazao je Telić.
Po njegovim riječima, Vijeće ministara je ponovo, šesti put u posljednjih sedam godina, za pola godine utvrdilo manje od 20 zakona. Kako je navedeno u izvještaju CCI-a, Vijeće ministara realizovalo je samo 52 posto zadataka, koji su po Programu rada trebali biti urađeni u prvoj polovini 2013. godine – 170 od 326 planiranih mjera.
- Po isteku juna 2013. godine, od 68 planiranih zakona za čitavu godinu, odnosno 41-og zakona planiranog za prvu polovinu godine, utvrđeno je svega devet, među kojima niti jedan temeljni zakon iz plana – kazao je Telić. Pritom, među nerealizovanim, a planiranim zakonima za prvu polovinu godine nalazi se čak 15 temeljnih. Dakle, utvrđeno je samo 13 posto godišnjeg zakonodavnog plana. – Osim planiranih zakona utvrđeno je i osam neplaniranih zakona čime dolazimo do ukupne sume od 17 zakona koliko je Vijeće ministara BiH utvrdilo za pola godine, a opet od kojih je Parlamentarna skupština usvojila samo dva – kazao je Telić.