PODIJELI

Bosna i Hercegovina zahtjev za članstvo u Evropsku uniju, što je predviđeno za 15.februar ove godine, predat će sa statusom nezavisne zemlje, koju je od 1992.godine do danas priznalo 155 od 193 zemlje članice Ujedinjenih naroda.

No, broj zemalja koje su priznale BiH mogao bi biti i veći jer aktuelna lista zemalja koje su priznale BiH u Ministarstvu vanjskih poslova dodatno se ažurira ovih dana.

Od 155 zemalja, koliko ih je na sadašnjoj listi, njih 76 odmah je priznalo nezavisnu BiH 1992.godine.

Upoređujući spisak MVP-a s listom zemalja članica UN-a, vidljivo je da još 38 zemalja do sada nije priznalo BiH. Među njima su Vanuatu, Tanganjika i Zanzibar, Tonga, Nauru, Palau, Kiribati, Madagaskar, Maršalovo otočje, Grenada, Butan, Togo, Somalija, Sijera Leone, Ruanda, Sejšeli, Sveti Kristofer i Nevis…

Podsjećamo, prva zemlja koja je priznala našu državu bila je Bugarska, a zanimljivo je da je to učinila još 31.januara, i prije referenduma. Isto je učinila i Turska, priznavši BiH 6.febrauara 1992., a potom Slovačka 8.februara.

To je bilo moguće jer je Skupština RBiH na sjednici 14.januara 1992. usvojila Rezoluciju o suverenosti BiH, a 25.januara 1992. godine Odluku o povlačenje predstavnika BiH iz svih saveznih organa i institucija.

U međuvremenu je uvojena i Povelja UN-a, te niz drugih međunarodnih akata. Španija nas je priznala 12.marta, dok je Iran to učinio 31.marta.

Evropska zajednica je 6.aprila 1992.godine priznala nezavisnost Republike Bosne i Hercegovine, što je na taj dan učinila i Njemačka. Već 7.aprila iste godine to su učinile Hrvatska, Velika Britanija, Luksemburg, Holandija, Norveška, Irska i Kanada.

Prema listi MVP-a, 8.aprila BiH su priznale Sjedinjene Američke Države, Austrija, Švicarska, Francuska, a do kraja aprila 1992.godine i većina ostalih evropskih zemalja.

Rusija je nezavisnost BiH priznala 27.aprila prije 24 godine. Srbija je BiH priznala 14.decembra 1995.godine, dok su diplomatski odnosi uspostavljeni s tom zemljom tek u decembru 2000.godine.